Kiedy MY zmienia się w TY i JA – czyli o istotnych problemach w związku, które są przyczyną rozstań.

Decyzja o rozstaniu zostaje podjęta często w takich chwilach, kiedy wiemy, że już nie da się pewnych rzeczy zmienić lub problemy między nami zaczynają się zbytnio nawarstwiać. Stają się one wtedy przytłaczające do tego stopnia, że mimo szczerych chęci dostrzegamy więcej negatywów niż pozytywów płynących z kontunuowania relacji.

Jakie są najczęstsze przyczyny rozstań czy nawet rozwodów?

Powody mogą być bardzo różne – może to być przemoc (psychiczna, fizyczna czy nawet finansowa), zdrady, brak dopasowania pod względem charakteru czy seksualności, często jest to po prostu czyste wypalenie zauroczenia… Dla wielu par, problemy w jednym obszarze mogą wpływać na inne aspekty związku i przez to taka relacja zaczyna przypominać samonapędzające się koło – niestety często toczące się do znaku z napisem ROZSTANIE.

Przemoc psychiczna i/lub fizyczna

Przemoc pod jakąkolwiek postacią to bardzo poważny problem, który może mieć ogromny wpływ na trwałość i zdrowie związku. Ofiary przemocy często doświadczają poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, lęki czy post-traumatyczny stres. To, w dalszej perspektywie, może prowadzić do trudności w funkcjonowaniu w nowym związku. Przemoc psychiczna jest równie wyniszczająca co fizyczna, ponieważ prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, izolacji społecznej oraz powoduje problemy związane z decydowaniem o sobie. Jeśli w twoim związku dochodzi do takich naruszeń – warto podjąć działanie i go zakończyć, uwolnić się od toksycznej osoby. Choć znany jest nam wszystkim syndrom sztokholmski to istnieją korki (oczywiście podjęte z pomocą psychologa), które potrafią go zwalczyć.

Niedopasowanie seksualne lub brak seksu

Tak, seks jest ważny w naszym życiu. Różnice w potrzebach i oczekiwaniach dotyczących intymności mogą prowadzić do poważnych konfliktów w związku. Gdy jedno z partnerów oczekuje innej częstotliwości czy rodzaju aktywności seksualnej, a drugie nie jest w stanie spełnić jego oczekiwań, narasta frustracja i niezadowolenie. Sytuacja się dodatkowo zaognia, jeśli para nie potrafi ze sobą rozmawiać na te tematy. Brak eksperymentowania czy zdolności do odkrywania nowych rodzajów przyjemności może prowadzić do monotonii i chęci poszukiwania nowych doświadczeń poza związkiem.

Zdrady

Jakie są motywy zdrad? Dlaczego zdradzamy i dlaczego dopiero po fakcie zdajemy sobie z tego sprawę? Często to po prostu brak zrozumienia, brak okazywania zainteresowania drugą osobą czy nie okazywania miłości, które jest przecież ważne. Częste kłótnie i spory, które prowadzą do licznych konfliktów, w obliczu czego szukamy kogoś, kto okaże nam wsparcie i ofiaruje pomocną dłoń, wysłucha i da to, czego nam brakuje czyli bliskość i zrozumienie. W takich momentach łatwo się ‘’zapomnieć’’ i zrobić coś pod wpływem impulsu. Często po zdradzie przychodzi kac moralny, który pokazuje nam jak bardzo druga osoba była dla nas ważna. Niestety, często ta refleksja przychodzi za późno.

Brak zaufania i chorobliwa zazdrość

We wpisie Red flags w związku wspomniałam, że: Związek to relacja dwóch osób, która według mnie powinna opierać się na 6 solidnych fundamentach: zaufaniu, bezpieczeństwie, szacunku, wsparciu, komunikacji i szczęściu. Bez tego nie da się zbudować zdrowego związku. Zaufanie to podstawa, dlatego jeśli go nie będzie, a do tego dołączy chorobliwa zazdrość, nie ma szansy na przetrwanie, bo będą pojawiały się różne podejrzenia, chęci sprawdzenia, kontrolowanie co spowoduje, że partner powie DOŚĆ. Bo ile można znieść bezpodstawnego sprawdzania i wmawianiu czegoś, czego nie ma? Pamiętaj, że często brak zaufania czy zazdrość może mieć podłoże związane z problemami wyniesionymi z poprzedniego związku – jeśli ktoś mnie oszukał, to czy kolejna osoba nie zrobi tego samego?

Przeczytaj także: Chorobliwa zazdrość | Najczęstsza przyczyna rozstań

Brak komunikacji w związku

Gdy partnerzy nie potrafią efektywnie rozmawiać ze sobą, narastają trudności związane z niedokładnym zrozumieniem intencji i uczuć drugiej osoby. Brak empatii i niechęć do słuchania powoduje liczne konflikty, a zamiatanie trudnych tematów pod dywan może sprawić, że istotne problemy są pomijane co z czasem staje się spotęgowane do tego stopnia, że związek wisi na włosku. Zaniedbywanie potrzeb emocjonalnych partnera i unikanie rozmów o ważnych rzeczach skutkuje brakiem zrozumienia oraz stagnacją rozwoju związku. Dlatego umiejętności w komunikacji są tak ważne, by związek mógł dobrze funkcjonować.

Pomysłem na lepszą komunikację w związku może okazać się skorzystanie z dostępnych na rynku gier dla par. Pomagają one w rozpoczęciu szczerej rozmowy, a także ułatwiają poruszanie ważnych tematów. Jedną z takich gier jest np. O najskrytszych, którą jakiś czas temu polecałam jako prezent dla par lub bez okazji. Sprawdź, jeśli uważasz, że to może być dobrą opcją.

Różnice w poglądach

Gdy partnerzy nie dzielą wspólnych przekonań czy nie mają zbieżnych planów na przyszłość, mogą pojawić się niesnaski. Wartości to fundamenty, na których zbudowany jest każdy związek, a ich znaczne rozbieżności mogą prowadzić do braku zrozumienia i akceptacji. Często pojawiające się pytania dotyczące rodziny, wiary, kariery czy stylu życia, jeśli nie są dostatecznie omawiane, mogą prowadzić do narastających niezgód. W takiej sytuacji partnerzy mogą czuć się niezaspokojeni, a związek staje się podatny na rozpad. Dlatego kluczowe jest nie tylko świadome identyfikowanie różnic, ale także otwarta i szczerze prowadzona rozmowa na temat wartości i celów życiowych, co umożliwia znalezienie kompromisów i budowanie zdrowszej relacji. Im wcześniej poznamy się nawzajem tym wcześniej będziemy potrafili podjąć decyzję – czy chcemy iść dalej, czy jednak się rozstajemy.

Łatwo powiedzieć – trudniej zrobić

Czasem jest to problem narastający przez lata albo jedno zdanie wypowiedziane w nieodpowiedniej chwili. Kluczem do naprawienia relacji jest otwarcie przed sobą wszystkich kart. Postawienie na szczerość, komunikację i pokazać gotowość do skonfrontowania się z problemem/problemami, które wprowadzają zamęt w związku.

W takim przypadku, kiedy chcemy ratować to co zbudowaliśmy, warto udać się do specjalisty, który pomaga parom w naprawianiu relacji. Nie ze wszystkim możemy uporać się sami. W niektórych przypadkach lepiej się jednak rozstać dla dobra obojga. Mam tu na myśli chociażby relacje, w których dochodzi do przemocy.

Ulepszmy razem blog!

Wypełnij anonimową ankietę
Przeczytałaś? Oceń!

Napisz komentarz