Termin „red flags” w związku odnosi się do sygnałów, które wskazują na potencjalne problemy, konflikty lub niezdrowe zachowania w relacji.

Miałaś/eś kiedyś z nimi do czynienia?

Z reguły są to rodzaje zachowań lub sytuacji, które powinny wzbudzić naszą uwagę i skłonić do zastanowienia się nad nimi. Niektóre z nich mogą być na tyle poważne, że z czasem relacja może zmienić się w toksyczny związek. Poniżej lista rzeczy, które powinny dać ci do myślenia.

Pod żadnym pozorem nie powinno się tłumaczyć ich tym, że: ‘’może to minie’’, ‘’kłótnie są w każdym związku’’, ‘’zazdrość to coś normalnego’’. Owszem, niektóre rzeczy mogą minąć, kłótnie zdarzają się nawet najbardziej dopasowanym – gorzej, jeśli się powtarzają i dotyczą ciągle tego samego.

Czerwone flagi w związku

Warto pamiętać, że pojedynczy „red flag” niekoniecznie oznacza, że związek jest skazany na niepowodzenie. Jednak wiele takich sygnałów może być poważnym wskaźnikiem, że warto zastanowić się nad związkiem i ewentualnie podjąć kroki w celu jego poprawy lub zakończenia.

  • Brak zaufania – jeśli druga połówka nie jest uczciwa lub nie jest osobą godną zaufania, to mamy poważny problem w związku. Nikt przecież nie chce relacji, w której czuje się niekomfortowo i obawia się kłamstw, ukrywania różnych rzeczy czy sytuacji, prawda?
  • Powielające się konflikty i kłótnie – ciągłe kłótnie o te same rzeczy czy sytuacje świadczą o braku umiejętności rozwiązywania problemów. Z biegiem czasu może się to nasilać i prowadzić do częstszych i mocniejszych sporów. To nie działa dobrze na związek, nie umacnia go, wręcz przeciwnie – działa jak położenie obok siebie dwóch magnesów, takich samych – zamiast przyciągania jest odpychanie.
  • Nieuzasadniona zazdrość – szczególnie ta toksyczna. Jeśli druga osoba w związku jest nadmiernie zazdrosna lub próbuje kontrolować twój kontakt z innymi może to świadczyć o braku zaufania, chorobliwej zazdrości i niezdrowym poczuciu własnej wartości.
  • Przemoc fizyczna/emocjonalna – to jeden z poważniejszych sygnałów, który powinien nam dać do myślenia i skłonić do szukania pomocy i wsparcia wśród bliskich. W zdrowej relacji nie ma miejsca na jakąkolwiek przemoc.
  • Brak wsparcia i zrozumienia – będąc w związku oczekujemy od drugiej osoby zrozumienia i wsparcia, sami dając to w zamian. To normalna rzecz: związek to dwie osoby, które decydują się dzielić życie, radzić z problemami i przeciwnościami losu oraz wzajemnie się motywować i rozumieć. Jeśli druga osoba nie daje wsparcia w trudnych sytuacjach czy nie okazuje zrozumienia twoich uczuć i potrzeb może to doprowadzić do frustracji – szczególnie jeśli dzieje się tak przy każdej sytuacji, w której chciał/a byś znaleźć oparcie w partnerze.
  • Naruszanie prywatności – związek związkiem, ale warto podkreślić, że należy szanować swoją prywatność. Kontrola haseł, sprawdzanie telefonu, sprawdzanie kont społecznościach, używanie prywatnych rzeczy bez pytania i pozwolenia. Naruszanie prywatności w związku jest niezdrowe i może prowadzić do braku zaufania, konfliktów oraz uczucia zagrożenia. Zdrowy związek opiera się na zaufaniu, szacunku i poszanowaniu prywatności drugiej osoby.
  • Twoje potrzeby są mniej ważne – twoje potrzeby są tak samo ważne jak potrzeby twojej drugiej połówki. Jeśli spotykasz się z brakiem uwagi i zainteresowania, nadmiernym egoizmem, manipulacją emocjonalną i zaniedbywaniem twoich potrzeb co powoduje uczucie niespełnienia w związku – rozważ konfrontację z problemem.
  • Nie czujesz szczęścia – to jawny powód, który mówi o tym, że dzieje się coś nie tak – związek powinien dawać szczęście, poczucie bezpieczeństwa i nie powinno w nim brakować radości.
  • Unikanie trudnych rozmów i zamiatanie problemów pod dywan – jak dobrze wiemy życie składa się zarówno z dobrych jak i złych momentów – w związku powinno się potrafić doceniać dobre chwile i radzić sobie z tymi trudnymi. Rozmowy na każdy temat są niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim jesteśmy w stanie zrozumieć drugą osobę, dojść do porozumienia jak i wspólnie rozwiązać konflikt dochodząc do kompromisu. Gorzej jeśli jedna osoba zawsze musi mieć to ostatnie słowo.
  • Brak odpowiedniej komunikacji w związku – to jedna z podstaw zdrowej relacji: komunikowanie się i rozmowa. Przegadanie różnych rzeczy pozwala na wyjściu słońca w związku lub stwierdzeniu, że już nigdy w rej relacji ono nie zaświeci.

Na związek składa się wiele rzeczy – jak się w nim czujemy, ogólna ocena czy jest więcej dobrych czy złych chwil. Czy w związku pojawiają się sytuacje, które powodują niepokój i dają do myślenia? Czy są rzeczy, z którymi ciężko się pogodzić lub je usprawiedliwić?

Mówi się, że miłość potrafi być ślepa – i ja nie zaprzeczę tej tezie. Często jesteśmy zbyt pochłonięci drugą osobą, by spojrzeć na nią z innej strony, tak jak na przykład widzą ją nasi znajomi czy rodzina. Ich zdanie nie powinno być decydujące, ale warto pamiętać, że czasem i oni potrafią zwrócić konstruktywną uwagę na to jak zachowuje się nasza druga połówka. Nie warto wtedy zawsze reagować gniewem i odwracać się od najbliższych, ale zastanowić się nad ich słowami swoją relacją.

Czasem pewne problemy jak chorobliwa zazdrość, unikanie trudnych rozmów czy brak zaufania to problemy, z którymi druga osoba może sama sobie nie radzić. Może to być wyniesione z poprzednich związków (sama była tak traktowana) bądź nawet z postrzegania związku przez pryzmat rodziców (i ich problemów w małżeństwie). Pewne rzeczy trzeba przegadać i postarać się je naprawić.

Związek to relacja dwóch osób, która według mnie powinna opierać się na 6 solidnych fundamentach: zaufaniu, bezpieczeństwie, szacunku, wsparciu, komunikacji i szczęściu.

Ulepszmy razem blog!

Wypełnij anonimową ankietę
Przeczytałaś? Oceń!
Autor

Napisz komentarz

%d bloggers like this: