– Dokąd wychodzisz? – Kto do ciebie dzwonił? – Gdzie byłeś tak długo? – Czemu nie pisałeś?! – Kim jest ta kobieta z którą rozmawiałeś? – Dlaczego nie odbierałeś ode mnie telefonu?! – Czemu lajkujesz jej zdjęcia? – To z nią piszesz na FB!

Tak wyglądają objawy chorobliwej zazdrości, która niestety rujnuje związki

Nie ma miłości bez zazdrości – zgodzę się, bo to nieodłączna część związku. Wszystko jest w porządku jeśli nie dochodzi do sytuacji, w której przekraczamy pewne granice.

Chorobliwa zazdrość może zrujnować nie tylko związek ale i życie. Ciągle w głowie pojawiają się myśli, które nakręcają całą sytuacje i sprawiają, że można stracić kontrolę nad tym co się robi. 

Jakie zachowania pojawiają się u kobiety która uznaje partnera za ‘’własność’’?

 1. Kiedy wiążemy się z kimś, kto ma za sobą kilka związków pojawia się zazdrość i myśli typu ‘’ a co jeśli ona była lepsza w łóżku?” czy ‘’a jeśli będzie chciał do niej wrócić?’’ jeśli rozstali się pokojowo i są ze sobą na ‘’cześć’’ pojawia się czerwona lampka u każdej kobiety. Ale te, które nie potrafią zapanować nad zazdrością i zrozumieć, że skoro ona ułożyła sobie życie z innym – będzie robiła afery o zwykłe spojrzenia, będzie wypytywać i rozpamiętywać relacje i sprawdzać telefon dla pewności czy aby na pewno nie ma z nią kontaktu.
 2. Każdy chce ze sobą mieć kontakt. Rozmowy telefoniczne czy smsy są normalne – pod warunkiem że nie są w równych odstępach co 5 minut i z wyrzutami ‘’ dlaczego nie odpisujesz?!’’, ‘’gdzie jesteś?’’, ‘’są tam inne kobiety?’’. Takie coś męczy, męczy bardziej niż częste wiadomości od operatora, które informują o najlepszych ofertach.
 3. Chwile samotności i chwile wytchnienia, każdy czasem potrzebuje momentu tylko dla siebie i zajęcie się czymś na co mamy ochotę w danej chwili, w spokoju. Ktoś u kogo objawia się chorobliwa zazdrość nie daje za wygraną i w każdy możliwy sposób stara się przearanżować twój samotny czas na wspólny żeby mieć kontrolę nad tym co robisz (i z kim).
 4. Komentarze, maile, smsy. Śledzenie ich na bieżąco jest nie do zniesienia. Uważam, że będąc z kimś w związku, należy uszanować prywatność a także cenić swobodę drugiej osoby. Bo jak można być z kimś, kogo się ciągle podejrzewa o najgorsze i szuka czegoś co by się nie chciało ( i jednocześnie chciało) znaleźć?
 5. Ograniczone zaufanie nawet w stosunku do znajomych i bliskich. Tak, tu już powiało egoizmem. Odcinanie ukochanego od przyjaciół i najbliższych jest jak odcięcie ptakowi skrzydeł. Każdy człowiek potrzebuje kontaktu z drugim. Zazdrosna kobieta widzi wszędzie zagrożenie.
 6. Podejrzenia o zdradę to jedno z najczęstszych podejrzeń przez przewrażliwionego partnera. Według niej okazja na mały ‘’skok w bok’’ może się wszędzie przydarzyć. W ten sposób krzywdzi ukochanego – takie bezpodstawne oskarżenia są powodem, przez które związki się rozpadają lub faktycznie dochodzi do zdrad.
 7. Niektóre kobiety posuwają się nawet do wynajęcia testerki wierności, żeby sprawdzić czy partner jest wierny czy skusi się na atrakcyjną kobietę, która wyraźnie pokazuje mu, że jej się podoba.

Jeśli mężczyzna jest szczery i nie zachowuje się w podejrzany sposób, nie zabiera ze sobą telefonu do łazienki czy nie zachowuje się jak by coś ukrywał –  warto dokładać sobie zmartwień i chorych myśli, które nie wróżą happy endu? Nie. Nawet najbardziej kochający mężczyzna nie zniesie tak wielkiej zazdrości.

Ciągłe posądzanie o coś, czego nie zrobił i kontrolowanie każdego ruchu – oddali go od ciebie zamiast przybliżyć.

Jak walczyć z chorobliwą zazdrością?

Jeśli jesteś zazdrośnicą i zadręczasz się myślami a przy okazji twojemu facetowi nie jest łatwo – sprawdź kilka wskazówek, które pomogą ci z tym walczyć.

 • Skoro twój partner jest z tobą – to logiczne, że chce być z tobą. I nie w głowie mu skok w bok. Jeśli chciałby skakać z kwiatka na kwiatek nie myślałby poważnie o waszym związku. Uwierz w siebie, podobasz mu się, kocha cię bo jesteś dla niego wyjątkowa.
 • Zamień negatywne myśli w pozytywne. Kiedy uśmiecha się do niego pani ekspedientka pomyśl o tym, że taka jej praca, jest miła i chce przyciągnąć klientów a nie potencjalnych kochanków. Uśmiech to nie zdrada.
 • Zamiast rozmyślać o tym, gdzie jest twój partner i siedzieć z zegarkiem w ręku i czekać na niego, zapisz się na zajęcia fitness, idź na basen, spędź wolny czas daleko od negatywnych myśli, które wprowadzają chaos w twojej głowie.
 • Nie porównuj się z innymi! Co z tego, że ona ma długie nogi czy piękne włosy? Ty jesteś szczęściarą bo masz ukochanego mężczyznę, który cię kocha, z którym zasypiasz i to z tobą spędza wolny wieczór.
 • Jeśli jednak nie radzisz sobie z zazdrością – warto skonsultować się ze specjalistą. Porozmawiaj z partnerem, na pewno będzie chciał cię wspierać i wybierze się z tobą na wizytę.

Co robić jeśli to mężczyzna jest chorobliwym zazdrośnikiem?

Jeśli w twoim związku to on jest do przesady zazdrosny, kontroluje cię i robi wyrzuty o uśmiech do kelnera czy szefa – pora na to, żeby uzmysłowić mu, że powinien mieć więcej wiary w twoją wierność.

 • Mężczyźni również są łasuchami jeśli chodzi o słodkie słówka. Nie szczędź mu czułości. Zadbaj o jego samoocenę i mów o swoich uczuciach.
 • Nie podporządkowuj się. Miej swoje zdanie. Jeśli będziesz zbyt uległa – nie sprawi to, że przestanie być przesadnie zazdrosny, przeciwnie, będzie wiedział że ma nad tobą kontrolę.
 • Winny się tłumaczy, więc nie tłumacz się z odwzajemnionego uśmiechu do kelnera, barmana czy ekspedienta. Jeśli zaczniesz się tłumaczyć – to jeszcze bardziej rozniecisz w nim obawy.
 • Jeśli nic z powyższych pozycji nie przynosi rezultatów pozostaje wizyta u specjalisty, która okaże się zbawienna.

Wystrzegajmy się chorobliwej zazdrości, ponieważ niszczy to co zbudowane z miłości.

Podobne wpisy

Przeczytałaś? Oceń!
Autor

2 komentarze

 1. „Zazdrość nie wie, co to sen i po cichu zabija”. Fajny wpis, skłaniający do refleksji nas swoim zachowaniem.

   
 2. Zazdrość nigdy nie była dla mnie wyznacznikiem uczucia, raczej dowodem kompleksów i braku pewności siebie. Blog extra, będę czytać.

   

Napisz komentarz

%d bloggers like this: