Stres, wstyd, skrępowanie. To uczucia, jakie związane są z pierwszą wizytą u ginekologa. Najgorzej przełamać opór i zrobić ten pierwszy krok. Czy istnieje złoty środek? Jeśli nadal jesteś przed pierwszą wizytą postaram się podnieść cię na duchu 😉

Zanim się wybierzesz w twojej głowie rodzą się napędzające ci niezłego stresu myśli – czy trzeba się depilować? Czy konieczne jest badanie a nie wystarczy rozmowa? Czy iść w trakcie miesiączki czy jak się skończy? Te i masę różnych pytań zadaje sobie każda z nas, to normalne.

Razem raźniej

Masz przyjaciółkę, która ten pierwszy raz ma już za sobą? Porozmawiaj z nią o tym i niech opowie ci jak przebiegła wizyta. Może jesteś na tyle otwarta, że rozmawiasz o takich rzeczach ze swoją mamą? (co oczywiście także polecam!) Dodatkowy plus z takiej rozmowy? Dowiesz się jaki jest lekarz i czy warto do niego iść czy wybrać kogoś innego.  Na różnych grupach można znaleźć godnych polecenia ginekologów – na pewno znajdziesz odpowiedniego i sprawdzonego 🙂

Kiedy najlepiej wybrać się do ginekologa?

Jeżeli chodzi o wiek – najlepiej iść wtedy gdy zaczniesz miesiączkować. Pewnie może powstać bariera psychiczna ale do wieku pełnoletniego warto przełamać lody i mieć pierwszą wizytę za sobą. Przed ukończeniem 18 lat może być konieczna obecność opiekuna – czyli np. mamy. Nie każdy lekarz przyjmie cię bez osoby dorosłej, ale istnieją wyjątki. Warto najpierw zrobić rozeznanie.

Jeżeli chodzi o termin – najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki. Dlatego, że w tym czasie odczuwanie dyskomfortu jest najmniejsze, nie towarzyszy ci zespół napięcia przedmiesiączkowego a dolegliwości związane z jajeczkowaniem są przed tobą.  Jeszcze jedną zaletą wybrania się do ginekologa w tym czasie jest to, że w piersiach nie ma zgrubień, które pojawiają przed miesiączką a lekarz może je dokładnie zbadać. Podczas miesiączki także można dokonać badania jednak nie należy ono do najprzyjemniejszych i wiarygodnych. Po jej zakończeniu zaleca się powtórzenie badań aby potwierdzić wiarygodność wyników.

Czy współżycie i zażywanie leków ma znaczenie?

Najlepiej żeby przez około 3 dni nie stosować globulek ani dopochwowych środków antykoncepcyjnych a także nie wykonywać irygacji pochwy. Z współżyciem też trzeba się wstrzymać.

Jak się ubrać i przygotować do wizyty?

Spodnie czy spódnica? Według mnie najlepiej będzie założyć spódniczkę albo nawet sukienkę, dlatego, że nie każdy lekarz ma specjalną narzutkę, którą możesz się osłonić gdy rozbierzesz się do badania.

Jeśli chodzi o higienę – zadbaj  o zewnątrz (żeby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy, lekarz może chcieć pobrać ją do wykonania badania). Przed badaniem najlepiej zrobić siusiu 😉

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Lekarz do badania wykorzystuje wziernik, który wprowadza do twojej pochwy lub używa palców (oczywiście używa rękawiczek). Możesz ogolić swoją cipkę, nie jest to koniecznością aczkolwiek ułatwi to badanie i być może zwiększy Twój komfort psychiczny.

Tutaj możemy „podzielić” badanie na dwa rodzaje. To dla dziewic i dla kobiet, które pierwszy raz mają za sobą. Jeżeli chodzi o kobiety, które zaczęły współżycie – jak wcześniej wspomniałam w takim badaniu jest używany wziernik (specjalna rurka, przez które możliwe jest zbadanie pochwy od wnętrza). Lekarz może ocenić stan śluzówki, szyjki macicy czy też pochwy oraz jajowodów i jajników.

Jeżeli chodzi o dziewice. Tutaj badanie można wykonać niejako na dwa sposoby aby nie dokonać przerwania błony. Pierwsze z nich to użycie aparatu USG oraz obejrzenie naszych narządów z zewnątrz bez wprowadzania wziernika. Drugim sposobem jest badanie przez odbyt – lecz bez obaw. Ginekolog jest fachowcem w swojej pracy i nie zrobi Ci krzywdy.

Często ginekolog bada także… piersi. Badanie także jest szybkie i bezbolesne. Jest to palpacyjna ocena tkanki gruczołu piersiowego -czyli po prostu przez dotyk. Lekarz sprawdzi czy nie masz żadnych niepokojących zgrubień i zapewne poprosi Cię abyś sama kontrolowała i badała się w domu.

I… już!

Wcale nie jest tak strasznie jak sobie wyobrażasz. Jeśli idziesz do ginekologa, który jest mężczyzną pamiętaj, że patrzy na ciebie jak na pacjentkę, dla niego ten widok to coś normalnego, jego praca, którą wykonuje i jest w tym profesjonalistą.

Wizyta u ginekologa powinna odbywać się minimum raz do roku, choć lekarz sam może zaproponować Ci termin kolejnej wizyty. Oczywiście gdy wyczujesz coś niepokojącego dziejącego się z Twoją cipką – nie powinnaś zwlekać.

Wizyta u ginekologa a masturbacja

Ginekolog o takie rzeczy nie pyta ani nie ma jak wywnioskować poprzez badanie. Więc nie musisz się tym dodatkowo martwić. To jest tylko i wyłącznie twoja indywidualna sprawa 😉

O co może zapytać cię ginekolog?

Zanotuj sobie datę pierwszej i ostatniej miesiączki, bo na pewno padnie takie pytanie (oraz inne, które znajdziesz poniżej). Jeśli ty będziesz miała pytania – nie krępuj się i pytaj – lekarz jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji, nie szukaj porad u Dr. Google.

To przykładowe pytania, które może zadać ci lekarz, dobrze by było gdybyś przygotowała sobie odpowiedzi.

 • Kiedy zaczęłaś miesiączkować;
 • Ile trwa twój cykl miesiączkowy (liczony od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed następną miesiączką);
 • Czy masz regularne cykle;
 • Kiedy ostatnio miałaś miesiączkę;
 • Jakie są twoje krwawienia? Obfite czy skąpe;
 • Czy cierpisz na PMS;
 • Jakie dolegliwości towarzyszą ci przed miesiączką;
 • Jakich środków higienicznych używasz podczas krwawienia;
 • Czy współżyjesz i czy masz stałego partnera;
 • Czy odczuwasz jakieś dolegliwości podczas zbliżenia;
 • Czy stosujesz antykoncepcję, jeśli tak to jaką;
 • Czy w twojej rodzicie jakaś kobieta chorowała na raka piersi lub szyjki macicy.

Na wizytę możesz wybrać się z bliską osobą np. mamą, przyjaciółką czy chłopakiem. W takiej chwili dobrze jest mieć przy sobie kogoś, kto nas wesprze i powie miłe słowo dodając otuchy.

A teraz – nie czekaj dłużej, przełam się i zrób pierwszy krok, wybierz się na pierwszą wizytę i przekonaj się sama, że nie jest to nic strasznego. Też przez to przechodziłam i bałam się podjąć decyzję. Wsparcia udzielił mi mój troskliwy mężczyzna za co z całego serca mu dziękuję i jestem wdzięczna, że wybrał się ze mną i czułam jego obecność. Znosił moje nerwy i trzymał trzęsące się ręce. Po prostu był…

Czy wiesz, że…

 • Regularne wizyty pomagają na wykrycie ewentualnego zagrożenia we wczesnym stadium?
 • Dają możliwość szybkiej reakcji i leczenia bez pośpiechu?
 • Zapobiegają sytuacjom, w których zdrowie kobiety jest poważnie zagrożone?

Każda kobieta przechodzi to samo co ty, czy ja. Z czasem każde kolejne badanie będzie jak u lekarza pierwszego kontaktu, u którego rozbieramy się od pasa w górę. Pamiętaj – to dla naszego zdrowia!

 

Przeczytałaś? Oceń!
Autor

2 komentarze

 1. Fajnie, że jeszcze ktoś się zajmuje uświadamianiem. Czasem ręce opadają, gdy słyszę o zabobonach związanych z ciążą czy ginekologiem. Szkoda, że w szkole na wdżcie nikt o tym nie mówił, tylko, że seks to grzech, że po ślubie i rodzina najważniejsza.

   
  • Paulina Reply

   Niestety, w szkole na te tematy było zawsze mówione zbyt mało i nadal mówi się niewiele. A przecież to tak bardzo ważne rzeczy…

    

Napisz komentarz

%d bloggers like this: