Najczęstszą przyczyną braku satysfakcji seksualnej jest… brak rozmów o pragnieniach i potrzebach. Często chcemy rozmawiać aczkolwiek nie potrafimy znaleźć słów i nie mamy wystarczająco śmiałości aby udźwignąć ten temat.

Często okazuje się, że doradzamy przyjaciółkom lub udzielamy się na forach związanych z seksem, choć tak naprawdę nie potrafimy podjąć rozmowy z własnym partnerem.

Dlaczego rozmowy na temat seksu z partnerem są takie trudne?

Może dlatego, że ciężko nazywać nam rzeczy po imieniu? Wstydzimy się nazywać własne narządy lub po prostu krępuje nas rozmowa o tym co nas podnieca i sprawia przyjemność. Przez to, że się wstydzimy nie podejmujemy tych ważnych rozmów i wolimy milczeć i liczyć na cud, że seks sam z siebie się polepszy albo żyjemy z tym co mamy męcząc się wewnętrznie.

Jak rozmawiać z partnerem o seksie i pragnieniach?

Obawy przed rozmową z partnerem

Często (może nawet bardzo często) boimy się urazić i zranić partnera tym co chcemy mu przekazać i zakomunikować. Nie wiemy jak powiedzieć co chcemy zmienić lub wdrożyć coś nowego, żeby nie odebrał tego źle, żeby nie sprawić mu przykrości. Jednocześnie sami boimy się tego, że druga osoba nie w pełni nas zrozumie, a rozmowa nie przebiegnie po naszej myśli.

Jak sobie z tym poradzić i jak rozmawiać z partnerem o seksie?

  • Nie rozmawiaj o seksie po seksie

Najlepiej taką rozmowę odbyć ‘’na trzeźwo’’ a jak wiadomo, po seksie czy nawet w trakcie możemy nie myśleć zbyt racjonalnie 😉 Zresztą wtedy warto cieszyć się chwilą i wybrać inny moment.

  • Ustalcie pewne zasady przed podjęciem rozmowy

Przede wszystkim dobrze jest określić co tolerujemy, a co nie: jakie słowa nas denerwują i są brzydkie, a jakie lubimy i są dla nas przyjemne. Warto podkreślić, że obie osoby mają takie samo prawo powiedzieć co je gryzie – ale w cywilizowany sposób, bez kłótni i krzyków, tylko rozmowa, szczera rozmowa i dystans was uratuje. Dla pewności pochowajcie wszystkie noże i widelce 😉

  • Określ o czym chcesz rozmawiać

Dla tych, którzy pierwsze rozmowy o seksie z partnerem mają za sobą to z pewnością wiedzą, że określony cel rozmowy jest ułatwieniem. Nie ma tu miejsca na czytanie między wierszami czy domyślanie się – same konkrety. Chcesz coś zmienić? Powiedz mu, że masz ochotę urozmaicić wasze życie intymne np. o nowe pozycje czy gadżety. Chcesz mu powiedzieć, że podczas pieszczot popełnia błędy, ale nie wiesz jak to zrobić? Powiedz mu, że chcesz pokazać mu jakie pieszczoty lubisz najbardziej. Ważne jest żeby bez ogródek mówić co nam leży na sercu.

  • Nigdy nie krytykuj i nie wypominaj

Nie można krytykować kogoś, kto się stara i próbuje zapewnić wszelką przyjemność bez znajomości tego, co podoba się drugiej osobie.  A przede wszystkim, nie jest to czas na oskarżające wypominki – to donikąd was nie zaprowadzi. Zanim coś powiesz, przemyśl to dwa razy, czy przypadkiem nie oceniasz swojego partnera. Lepiej mów o swoich odczuciach. 

  • Wspólne porozumienie

W temacie seksu nie ma miejsca na egoizm – obie osoby mają prawo do wyjawienia swoich potrzeb oraz opinii. Chcecie praktycznej porady? Daj partnerowi kartkę i sama weź drugą. Zróbcie trzy kolumny: Potrzeby, Pragnienia, Fantazje. Uzupełnijcie tę al’a tabletkę, każdy na swojej kartce a później się wymieńcie i przeczytajcie jednocześnie omawiając i dyskutując. To bardzo pomaga i jednocześnie pozwala na zrozumienie potrzeb drugiej osoby oraz poznanie własnych pragnień. Kto wie, może i fantazje są do spełnienia… 😉

  • Rozmowa przybliża was do celu

… jakim jest satysfakcja z seksu. Tak więc prowadząc rozmowy i wspólnie staracie się udoskonalić wasze życie erotyczne. Warto rozmawiać i zachęcać drugą osobę do wyjawienia swoich myśli – a kiedy ujrzą światło dzienne to i w nocy będzie jaśniej 😉

To by było na tyle. Reszta jest w waszych rękach, tylko pamiętaj, że pierwsza rozmowa może wyglądać inaczej niż sobie wyobrażasz ale to nie powód do zaprzestania podejmowania kolejnych prób. Tylko dystans, chęć rozmowy i otwartość pomoże wam dojść… do porozumienia.

Ulepszmy razem blog!

Wypełnij anonimową ankietę
Przeczytałaś? Oceń!
Autor Paulina

Napisz komentarz

%d bloggers like this: