Jakiś czas temu na Instagramie, jedna z czytelniczek rzuciła ten temat. Uznałam że dobrze go poruszyć, ponieważ rzadko się o tym mówi a co dopiero pisze. Chodzi o higienę po stosunku – jak odpowiednio do tego podejść, jak zadbać o komfort i zdrowie intymne?

Oczywiście piszę to na podstawie własnych doświadczeń oraz wspominam o tym, co uważam za najbardziej stosowne.


Higiena przed

No nie wytrzymałabym gdybym nie natrąciła również o higienie przed stosunkiem. Ona też jest ważna, nie tylko ze względów zdrowotnych – ma ona również wpływ na chęć odbycia stosunku. Logiczne. Higiena intymna ma wpływ również na (s)eksperyenty w łóżku np. seks oralny czy rimming.


Ok, teraz możemy przejść dalej…

  • Po pierwsze – siusiu przed i siusiu po

Przed – bo nie za nic w świecie nie można się skupić na przyjemności z pełnym pęcherzem. Po – to szczególnie zalecane, aby wypłukać cewkę moczową aby zapobiec rozwojowi bakterii i żeby nie rozwinęła się żadna infekcja.

  • Po drugie – jeśli uprawiasz seks podczas miesiączki

Tak, seks podczas miesiączki to coś normalnego, jest przyjemny, a orgazm łagodzi ból – tak dla przypomnienia. Po zbliżeniu podczas menstruacji warto w miarę możliwości jak najszybciej się podmyć. Nie tylko dla własnego komfortu, ale i również dla zdrowia (i nie, nie poleca się robić żadnych płukanek).

Na marginesie:
Nie poleca się również stosowania mydeł, żeli  czy wkładek higienicznych o intensywnym zapachu czy kolorze – może to spowodować podrażnienia, uczulenia lub dyskomfort.

  • Po trzecie– higiena po seksie

Po każdym stosunku dobrze jest się lekko odświeżyć. Ja preferuję płyny do higieny intymnej zawierające w swoim składzie kwas mlekowy. Wzmacniają  one naturalną mikroflorę, przywracają fizjologiczne pH oraz działają przeciwzapalnie i grzybobójczo oraz zmniejszają ryzyko infekcji.

Szczególnie warto pamiętać o podmywaniu się po stosunku kiedy stosuje się lubrykanty silikonowe czy wodne. Silikonowe mają to do siebie, że są gęstsze i kleiste, natomiast te na bazie wody są rzadsze i łatwiej je zmyć. Jeśli nie chcesz nabawić się infekcji – po prostu poświęć na to chwilę. Możecie zrobić to razem, biorąc np. wspólną kąpiel czy prysznic. W końcu higiena dotyczy obu z was.

  • Po czwarte – jeśli nie masz możliwości się umyć

Jeśli to był szybki numerek gdzieś w przypływie chwili, gdzie nie ma możliwości zadbania o higienę po prostu skorzystaj z wkładki. Pozwoli ci w miarę możliwości komfortowo dotrzeć do miejsca, w którym będziesz mogła skorzystać z łazienki.

Higiena po seksie nie jest szczególnie skomplikowana, podsumowując: wystarczy się podmyć chociażby ciepłą wodą aby poczuć się komfortowo jednocześnie dbając o zdrowie intymne.

Ulepszmy razem blog!

Wypełnij anonimową ankietę
Przeczytałaś? Oceń!
Autor Paulina

Napisz komentarz

%d bloggers like this: