PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to nic innego jak zespół objawów fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych, które mogą występować u większości kobiet w okresie przed wystąpieniem menstruacji.
PMS jest spowodowany zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w tym czasie.
Chyba nie ma kobiety, która nie doświadczałaby choćby jednego objawu występującego przed pojawieniem się miesiączki. Jeśli jednak jest taka kobieta i jesteś nią właśnie ty – i czytasz ten tekst – i nie masz tych utrudniających funkcjonowanie objawów – szczęściara z ciebie! Jeśli jednak tak jak ja i wiele innych kobiet cierpisz m.in. na rozdrażnienie, napady apetytu i zmieniający się nastrój co 5 minut, ten tekst jest dla ciebie.
Objawy PMS mogą być różnorodne, każda kobieta może odczuwać ich inną intensywność.
JAK DZIELĄ SIĘ OBJAWY PMS?
Objawy fizyczne:
-
- Bóle brzucha: Może występować ból lub uczucie dyskomfortu w okolicach podbrzusza.
- Wzdęcia: Zwiększone wytwarzanie gazów w przewodzie pokarmowym.
- Bóle głowy: W tym migreny.
- Bóle piersi: Piersi mogą stawać się bolesne, opuchnięte lub wrażliwe (kilka lub kilkanaście dni przed rozpoczęciem krwawienia).
- Zmiany w apetycie: Niektóre kobiety odczuwają zwiększone łaknienie, a inne tracą apetyt.
Objawy emocjonalne:
-
-
- Rozdrażnienie: Zwiększona wrażliwość na stres i frustrację.
- Zmiany nastroju: Wahania nastroju, w tym smutek, niepokój, złość lub płaczliwość.
- Depresja: U niektórych kobiet PMS może nasilać objawy depresji.
- Lęk: Wzrost uczucia niepokoju lub lęku.
-
Objawy behawioralne:
-
- Zmiany w nawykach snu: Trudności ze snem lub nadmierna senność.
- Zmiany w apetycie: Skokowe zmiany w apetycie, szczególnie w kierunku łaknienia słodyczy czy tłustych potraw.
- Spadek energii: Ogólny spadek energii i motywacji do aktywności fizycznej lub społecznej.
- Zwiększone uczucie napięcia: Odczucie ogólnego napięcia fizycznego lub psychicznego.
Niestety, ja sama znajduję się w tej grupie, gdzie praktycznie wszystkie te symptomy występują – co miesiąc borykam się z różną ”pulą objawów”, które dają mi w kość. Na szczęście są sposoby, aby zmniejszyć ich dokuczliwość…
Jak radzić sobie z PMS?
- Zdrowa dieta
Okazuje się, że to co spożywamy ma również znacznie przed zbliżającą się miesiączką. Jedzenie zrównoważonych posiłków, które są bogate w witaminy i minerały (witaminy z grupy B, witamina D3, magnez, wapń) powodują łagodniejsze objawy PMS. Dodatkowo warto unikać nadmiernego spożycia kofeiny i alkoholu (mogą zwiększać napięcie i zaburzenia snu), a także soli, produktów wysokoprzetworzonych czy słodkich napojów – one powodują nasilenie niektórych objawów.
- Ćwiczenia fizyczne
Ile razy nie miałam ochoty na ćwiczenia? Zupełnie bez powodu? Wiele. ”Tak po prostu, nie chcę mi się’’ – zauważyłam różnice, że kiedy się poddawałam i zajadałam ten czas, w którym nie wiedziałam co ze sobą zrobić, objawy były bardziej dotkliwe, niż w momencie kiedy zacisnęłam zęby i poświęciłam czas na rozciąganie i ćwiczenie. Wniosek? Czasem warto się zmusić, a radość że nie zmarnowało się tego czasu, tylko zrobiło coś dobrego dla siebie jest bezcenna.
Regularna aktywność fizyczna, takie jak spacer, gimnastyka czy pływanie, może pomóc w zmniejszeniu objawów PMS i poprawie nastroju. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny. Dlatego ważne jest, aby wybrać aktywność fizyczną, która będzie odpowiadała twoim indywidualnym potrzebom i umiejętnościom.
- Unikaj stresu
Moje ulubione – unikanie stresu – czy to w ogóle jest możliwe? Dla mnie to nierealne.
Okazuje się jednak, że pewne techniki takie jak medytacja, głębokie oddechy, joga czy techniki relaksacyjne są w stanie skutecznie pomóc. W okresie PMS poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron, może być zaburzony, co może wpływać na nastrój i samopoczucie. Stres i napięcie w tym czasie mogą być jeszcze bardziej uciążliwe.
- Wspomagające preparaty
Warto rozważyć taki krok. Najpierw jednak, dla bezpieczeństwa, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwości zastosowania suplementów diety, które pomogą na dokuczliwe objawy PMS.
- Zadbaj o odpoczynek
Zarówno w okresie menstruacji jak i przed jej rozpoczęciem daj swojemu ciału więcej czasu na odpoczynek i relaks, aby złagodzić napięcie i zmęczenie. Warto także zadbać o odpowiednią ilość snu, który ma pozytywny wpływ na organizm.
Podsumowując
Każda kobieta może inaczej reagować na objawy PMS i bolesne miesiączkowanie. Z niektórymi można sobie poradzić całkowicie lub zmniejszyć ich intensywność. Jeśli jednak są bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej terapii i zapewnienia wsparcia.
Ulepszmy razem blog!
Wypełnij anonimową ankietę