Ulepszmy razem blog!

Wypełnij anonimową ankietę

Kiedy spóźnia się okres, w głowie pojawia się jedna myśl: CIĄŻA! Ale nie dajmy się zwariować. W ciążę nie zachodzi się ot tak, na pstryknięcie palcem. Zatem jakie są inne przyczyny braku miesiączki na czas?

Na pewno, po pierwszych kilku dniach decydujesz się na test ciążowy, żeby wykluczyć wpadkę (jeśli uprawiasz seks). Co się wtedy dzieje, w trakcie tych niepewnych dni? Jesteś naładowana stresem, obawami i nerwami na siebie i na wszystko dookoła, co naprawdę nie działa dobrze i przyczynia się do jeszcze większego spóźnienia. W dodatku doszukujesz się pierwszych objawów ciąży…

Spóźniający się okres nie zawsze wiążę się z ciążą

Mimo, że masz regularne miesiączki zdarzyło się tak, że minął dzień spodziewanego krwawienia a tu nadal nic. Dlaczego?


Miesiączka może się spóźniać, gdy…


  • zażywasz leki np. przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu nadciśnienia, nasenne, kortykosteroidy lub hormonalne.
  • bardzo dużo się stresujesz, a wtedy wzrasta poziom prolaktyny – hormonu, który (występując w dużej ilości) zatrzymuje owulację, a co za tym idzie wydłuża cykl.
  • odstawiłaś niedawno antykoncepcje hormonalną – więc twój organizm potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
  • intensywnie ćwiczysz! Jeśli często fundujesz sobie duży wysiłek fizyczny twój organizm może mieć problem z wydzielaniem odpowiedniej ilości hormonów.
  • podróżujesz. Stabilny rytm dobowy jest bardzo ważny, żeby organy produkujące hormony mogły prawidłowo pracować. Podróż również jest czynnikiem wpływającym na spóźniający się okres.
  • odchudzasz się. Ale tutaj mam na myśli drastyczną dietę, która wyklucza jakieś składniki odżywcze (np. białka czy węglowodany). Obniżenie odsetka tkanki tłuszczowej organizmu poniżej 16% powoduje zanik miesiączki. Warto zatroszczyć się więc o zdrową i zbilansowaną dietę, nie działać na własną rękę, co często jest robione w niewłaściwy sposób.
  • masz chorą tarczycę. Nadczynność jak i niedoczynność może spowodować brak miesiączki. Tarczyca odpowiada za wydzielanie hormonów płciowych. Jeśli coś ci jest pojawia się problem z miesiączką. Funkcjonowanie tarczycy można sprawdzić wykonując badanie z krwi, a wyniki skonsultować z endokrynologiem.
  • twój cykl był bezowulacyjny. Tak, w ciągu roku może być tak, że jeden lub dwa cykle będą bezowulacyjne. To całkiem normalne i nie jest powodem do niepokoju. To również może mieć wpływ na przesunięcie terminu miesiączki.
  • pracujesz na zmiany. Mogłoby się wydawać, że przyzwyczaiłaś się do takiej pracy – tydzień na dzień, tydzień na noc, ale to nie takie proste. Dla ciebie może to być norma, ale twój organizm może się pogubić co odbije się na cyklu.
  • faktycznie jesteś w ciąży (jeśli uprawiałaś seks bez prezerwatywy, albo z i pękła – lub jakakolwiek inna metoda antykoncepcji zawiodła). Już 8-10 dni po zapłodnieniu możesz sprawdzić i potwierdzić swoje przypuszczenia, dzięki nowoczesnym testom ciążowym, które dają pewność do 99%. Jeśli wynik będzie pozytywny oczywiście trzeba wybrać się do ginekologa, on zleci badanie krwi w celu oznaczenia poziomu beta HCG. Bo czasem i test może zrobić nam psikusa.

Podsumujmy

Więc jak sama widzisz, spóźniająca się miesiączka to nie tylko i wyłącznie objaw ciąży.  Wato się zastanowić nad przyczyną spóźniającego się okresu gdyż może to być oznaka jakiejś choroby. Jeśli spóźnia się długo i często warto udać się do ginekologa – nie można tego lekceważyć. 

Pamiętaj, te wyżej wymieniony powody mogą opóźnić menstruację ale także czasem ją przyspieszyć – choć ta perspektywa kobiety, przeraża odrobinę mniej.

Ulepszmy razem blog!

Wypełnij anonimową ankietę
Przeczytałaś? Oceń!
Autor Paulina

1 Comment

Napisz komentarz

%d bloggers like this: