Sexual Consent to inaczej świadoma zgoda na kontakt seksualny lub czynności związane z seksem. Jak dobrze wiemy seks ma sprawiać przyjemność i odbywać się za dobrowolną zgodą.

W innym przypadku, gdy tej zgody nie ma, zbliżenie staje się przemocą lub gwałtem.

Dobrze wiemy, że w Polsce edukacja seksualna jest… nie, po prostu jej nie ma – gdyby nie książki czy blogi, które uświadamiają i piszą o ważnych tematach, nie byłoby skąd czerpać wiedzy. Stety i niestety – i taką wiedzę należy dobrze ‘’przesiać’, ponieważ nie wszędzie znajdziemy rzetelne informacje.

Rozumienie, jak wyrazić i uzyskać zgodę na intymne relacje, jest kluczowe dla zapewnienia zdrowych i bezpiecznych doświadczeń seksualnych. Warto zatem zapoznać się czym jest sexual consent – jak go wyrażać i w jaki sposób tego nie robić.

Czym jest Sexual Consent?

Inaczej to po prostu zgoda na seks, pieszczoty oralne, petting, całowanie itp. To oznacza, że każda strona biorąca udział w akcie seksualnym musi wyrazić zgodę w sposób jasny i bez żadnej presji. Brak zgody lub wyraźne jej wycofanie oznacza, że seksualna interakcja powinna od razu zostać przerwana.

Najważniejszym elementem uzyskania zgody na seks jest otwarta i szczerze komunikacja. Zadawaj pytania, wyrażaj swoje preferencje i słuchaj swojego partnera. Upewnij się, że obie strony wiedzą, co robią. Zgoda musi być dobrowolna. Nie można jej wymusić ani uzyskać pod wpływem alkoholu, narkotyków czy jakiejkolwiek presji. Nie zakładajmy, że milczenie oznacza zgodę – to tak nie działa. Jeśli jesteśmy niepewni – trzeba zapytać. Chyba każdy w niewygodnej dla siebie sytuacji chciałby być zapytany o to „Czy wszystko jest w porządku?”, prawda?

Nie zapominajmy, że zgoda musi być wyrażona bez przymusu lub strachu. Nikt nie powinien czuć się zmuszany do seksu lub manipulowany w sposób, by wyrazić zgodę. Manipulacja w celu uzyskania zgody na seks jest absolutnie nieakceptowalna. To obejmuje kłamstwa, groźby, presję emocjonalną czy też fizyczną.

W jaki sposób wyrazić zgodę na seks lub inne czynności z nim związane?

Najprościej jest zakomunikować to w sposób słowny, który da do zrozumienia drugiej osobie, że to co robicie jest w porządku, sprawia przyjemność i nie ma powodu do przerywania pieszczot/pocałunków/seksu. Oprócz komunikacji werbalnej można posłużyć się również mową ciała czy gestami.

W przypadku, gdy nie mamy ochoty na pieszczoty/pocałunki/seks i nie chcemy ich zaczynać, kontynuować lub przerwać w danej chwili posługujemy się w ten sam sposób – aczkolwiek w przypadku mowy ciała warto mieć na uwadze, że nie zawsze może zostać odebrana tak jak chcemy. Dlatego najlepszą opcją jest stanowczy, słowny komunikat.

Kiedy tak zmienia się w nie

Ważne jest zrozumienie, że zgoda na seks może być wycofana w każdym momencie. Nawet jeśli na początku obie strony były zgodne, każda z nich ma prawo zmienić zdanie. Jeśli jedna strona wycofa zgodę lub przestanie wyrażać chęć w trakcie aktu seksualnego – niezależnie od tego, co miało miejsce wcześniej – wycofanie zgody jest ważniejsze.

Podsumowując

Nie ważne, czy preferujesz przelotny seks, jesteś w związku kilka miesięcy czy kilka lat pamiętaj jedno: tak znaczy tak, a nie znaczy nie. Każda czynność seksualna wymaga zgody drugiej osoby.

Ulepszmy razem blog!

Wypełnij anonimową ankietę
Przeczytałaś? Oceń!
Autor

Napisz komentarz

%d bloggers like this: