Porady

Co zrobić, kiedy pęknie prezerwatywa?

Pękła guma, i co dalej?! Pojawia się strach, obawy i już myślisz, że w jednej sekundzie na pewno doszło do zapłodnienia i wyobrażasz sobie siebie za 9 miesięcy z wózkiem. W takich chwilach mimo wszystko należy zachować spokój i wspólnie zastanowić się, jak wybrnąć z takiej sytuacji. Jakie są wyjścia?

Najczęściej wybierana i stosowana metoda antykoncepcji, ze względu na dostępność i atrakcyjną cenę a w dodatku pozbawiona skutków ubocznych to właśnie prezerwatywa.

Kiedy pęka to ryzyko nie tylko zajścia w ciążę ale również możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową lub patogenami, które odpowiedzialne są za infekcje intymne. Czy to stosunek waginalny czy analny – ryzyko pęknięcia jest takie samo (przy seksie analnym ryzyko pęknięcia jest większe ze względu na brak naturalnego nawilżenia).

Jeśli dojdzie do pęknięcia prezerwatywy należy oczywiście przerwać stosunek. Jeśli to jedyne zabezpieczenie, najlepszą opcją będzie zażycie antykoncepcji awaryjnej czyli tzw. „pigułki po”. To jedyna opcja, która może uchronić przed niechcianą ciążą ( jej działanie będzie skuteczniejsze jeśli zostanie przyjęta najlepiej do 24h od stosunku chociaż wskazanie pozwala na użycie do 72h po zbliżeniu). Przyjęta po danym czasie kiedy już doszło do zapłodnienia nie zadziała poronnie, a podtrzyma ciążę ze względu na uwalniany progesteron. O czym należy pamiętać? Jeśli do trzech godzin od zażycia tabletki pojawią się wymioty, trzeba przyjąć kolejną dawkę. To środek, który powinien być stosowany w szczególnych przypadkach, ponieważ nie jest obojętny dla kobiecego organizmu i wywołuje różne skutki uboczne.

Jak można zapobiec pęknięciu prezerwatywy?

Przede wszystkim kupować te które posiadają atest. Miejsce zakupu też ma znaczenie, najlepsza jest apteka lub drogeria. Sprawdzanie daty ważności i przechowywanie w odpowiednich warunkach również ma znaczenie na ich jakość, oraz:

– Wybierać opakowania, które nie są uszkodzone. Jeśli opakowanie wyda ci się podejrzane, lepiej weź inne i nie ryzykuj.

– Zakładać prezerwatywę tylko i wyłącznie na członka w pełnym wzwodzie. Podczas tej czynności należy zachować szczególną ostrożność i nie uszkodzić gumki zębami, paznokciami, biżuterią itp. Przy zakładaniu gumki należy ścisnąć zbiorniczek tak, żeby nie było w nim powietrza.

– Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka nawilżającego dokładnie zapoznać się z etykietą i sprawdzić czy może być stosowany razem z prezerwatywą (zdecydowanie polecam te na bazie wody, są najbezpieczniejsze).

– Gwałtowne ruchy frykcyjne również mogą przyczynić się do pęknięcia szczególnie kiedy nie ma odpowiedniego nawilżenia. Więc moja rada – ostrożności nigdy za wiele, zbyt ostry początek może spowodować właśnie takie konsekwencje.

– Rozmiar w tej kwestii ma znaczenie, więc wypadałoby się zapoznać z rozmiarami poszczególnych prezerwatyw. 😉

– Przechowywanie również jest ważne, dlatego należy trzymać je w miejscu gdzie nie będą narażone na zbyt wysokie i niskie temperatury. Przede wszystkim odradzam noszenie w portfelu. Można zaliczyć dwie wpadki – albo wyleci w najmniej oczekiwanym momencie albo nie spełni swojego zadania. 😉

 

Więc kiedy przydarzy wam się sytuacja, w której dojdzie do pęknięcia prezerwatywy zamiast szukać rad w Internecie i tracić cenny czas lepiej udać się do ginekologa, który odpowiednio zajmie się tym przypadkiem. Ciąża wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego nie zwlekajcie w takiej chwili. Życzę samych udanych stosunków. 😉

Podobne wpisy

Przeczytałaś? Oceń!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: